Премиерот Зоран Заев попладнево побара од пратенциите усно да се изјаснат за доверба на Владата и тоа на истата седница, но без расправа. Овој потег новинарот Бранко Героски го оценува како дисциплинирање на парламентарното мнозинство

Кога премиерот бара парламентот да му изгласа доверба, без расправа, тоа се вика дисциплинирање на парламентарното мнозинство.
Во тоа е убавината на демократијата, што би рекол Заев, коментира Героски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.