За тетовската трагедија, објективно одговорен јавен функционер е министерот за здравство Венко Филипче. Во онаа мера во која врз него влијаел неговиот шеф во владата и во партијата, премиерот и партиски лидер Зоран Заев, објективната одговорност и тој мора да ја сподели со Филипче. Но, ништо од сето тоа нема да се случи. А за тоа сме виновни ние, граѓаните на оваа земја. Не тие.

Ова во својата последна колумна го пишува уредникот Бранко Героски.

Се сеќава ли некој тие двајцата некогаш да изустија барем еден збор што ќе навести дека се чувствуваат објективно одговорни за тоа што Македонија е земја во самиот светски врв по смртноста од ковид-19? Не. Се извини ли некој што фатално задоцнија со набавката на вакцини? Не. Жали ли некој што лошо им оди кампањата за имунизација? Не. Чувствува ли некој одговорност за катастрофално лошото менаџирање на земјата во услови на пандемија? Ма јок!

Зошто тогаш да очекуваме некој од нив двајцата да преземе одговорност за трагедија што веќе е, или ако не е, допрва ќе биде прогласена за туѓа вина? Можеби дури и за последица на сплет на неразјаснети околности?

Зошто да очекуваме таков етички исчекор од луѓе кои никогаш досега не покажаа морален интегритет и храброст да се соочат со сопствената, објективна одговорност за огромните проблеми со кои се соочува оваа земја во сите области на животот, а сега посебно во областа на здравството?

Па ве молам, пола Македонија изгоре во пожари, странци дојдоа да нè спасуваат и нè спасија, оној недоветен шеф на Центарот за управување со кризи на крајот ја обвини и росата што не го изгаснала пожарот на Галичица, а никој, ама буквално никој, не понесе политичка одговорност. Како е можно тоа?!

Ова не е држава, ова е еден дезорганизиран бантустан, во кој на власт се менуваат неодговорни и неспособни луѓе, со нула личен интегритет за одговорно и етичко водење на јавните работи!

Целата колумна тука 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.