Бранко Героски во последниот пост на Фејсбук најави нови актери во скандалот Рекет. Така Героски обелодени дека Жаки бил изрекетиран од Коки и Раки за 400.000 евра.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.