Низ градот осамнаа графити инспирирани од хајката и антисемитизмот против Рашела Мизрахи, која стоела над еврејските логори на смртта. Називот jedem das seine, што во превод значи „секому она што му следи“ го имало на логорот  Бученвалд.

Зоран Заев овој епитет го доби по жестоката антиеврејска кампања која ја спроведе против разрешената министерка за труд и социјална политка Рашела Мизхари

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.