Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за здравство Венко Филипче објавија дека денеска започнала вакцинацијата на припадниците на АРМ.

Офицерите и војниците на АРМ се вакцинираат со руската вакцина Спутник V донација од Србија.

Почна вакцинацијата на Армијата…

Posted by Radmila Sekerinska on Wednesday, 7 April 2021

За потсетување, Владата ги одбила руските и кинеските вакцини кои  биле понудени уште пред Нова година, бидејќи се замисли како голем геостратешки играч и имала јасна определба за НАТО и ЕУ.

АРМ е единствената армија од НАТО алијансата која се вакцинира со руски вакцини.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.