Коалицискиот партнер на Зоран Заев Љубчо Георгиевски единствено застана во одбрана на пиши-бриши политиките на свиткана кичма. Во одбрана на поголемиот брат во коалицијата Георгиевски прашува зошто никој не ја спомнув српската окупација.

А еден да напишеше дека пред бугарската фашистичка окупација имаше 23 години српска окупација во Југославија занданата на народите. Во која ние бевме вардарска бановина а ние јужно србијанци!

Колкава корсти ќе има Заев од изјавата на Георгиевски е дискутабилно, имајќи предвид дека де факто тој признава декаб Бугарите во Македонија не биле дојдени како туристи, а уште помалку како административци.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.