Имаме многу малку информации за да донесеме одлука и поради тоа не можам да излезам со став, туку само со експертски предлог, изјави денеска шефицата на бугарската дипломатија Теодора Генчовска на седницата на Комисијата за надворешна политика на Парламентот на Бугарија посветена на разгледување на францускиот предлог за деблокада на европскиот пат на Македонија.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, на заседанието на Комисијата, што започна попладнево, покрај Генчовска присуствува и нејзината заменичка Весислава Петрова.

Генчовска пред членовите на Комисијата презентираше извештај од 15 страници за напредокот на преговорите меѓу Бугарија и Македонија.

– Владата на Македонија има интерес да започне преговори со ЕУ. Бугарија е заинтересирана за влез на Македонија во ЕУ. Има четири теми за кои има напредок во билатералните односи од мај, рече Генчовска.

Во обраќањето таа посочи и дека пред една недела бугарското Министерство за надворешни работи испратило извештај за свикување на седница на собраниската Комисија, но дека таа никогаш не се одржала.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.