Во вечерашната емисија 24 анализа, анализичарот Газменд Ајдини рече вели дека е изненаден од резултатот на овие локални избори и вели дека триумфализмот на ВМРО-ДПМНЕ и почетниот обид на минимизирањето на почетниот резултат од страна на СДСМ е преурането.

Пораката од граѓаните е јасна и сега ВМРО-ДПМНЕ има предност, советите се дефинирани. Ова е еден од најслабите резултати на СДСМ. Изборниот процес имаше два процеса, периодот на зреење на гласот кога се праќаат пораките до гласачите и денот на собирање на гласот. Реално СДСМ имаше голем пропуст во вториот дел и не успеа да ги собере гласовите. – вели Ајдини.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.