Алтернатива крева раце од здравство и од заканите за напуштање на Владата, ќе чекаат репреговарање со Ковачевски откако ќе заврши тој со Таравари, за да носат конечна одлука, вели висок партиски функционер на Алтернатива за 24мк.

Пред вчерашната средба го дава министерот, а по синоќешниот состанок спремни да го дадат и министерство за здравство.

Според истиот функционер ретерирањето на Гаши се должи на пораките од меѓународниот фактор за постројување на партијата во т.н ЕУ фронт, но и поради внатрешните несогласувања на дел од пратениците и дел од раководството околу прашањето за напуштање на Владата во време кога се ближат избори.

 

Целиот текст на: ТВ24


Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.