Во пресрет на денешното гласање за доверба на владата на Кирил Петков и на почетокот на Самитот на ЕУ на кој треба да се одлучува за почеток на преговорите со Македонија испллива уште една влага на македонскиот државен врв.

Неа ја открија доверашниот министер за надворешни работи Никола Димитров и францускиот Државен секретар Клеман Бон.Тој истакна дека се постојано во контакт со властите во Скопје како Франција туку и самата Европска комисија.

Со слични информации излезе и Димитров. Тој беше уште подиректен и рече дека владата на Ковачевски и СДСМ биле вклучени во креирањето на францускиот предлог.

Со ова се разобличени убедувањата на Ковачевски, и посебно на Османи дека се уште не го добиле предлогот па затоа не можат да се изјаснат и да го пратат во Собранието на разгледување.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.