Најверојатно нема да има одлука за почнување на преговори за прошурување на денешниот Самит, смета претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјeн, која за весникот „Политико“ отворено кажала дека воопшто не е среќна поради тоа.

Длабоко жалам бидејќи верувам дека овие земји направија огромни напори да се приближат до Европската унија, па затоа е многу битн ода добијат позитивен сигнал, изјавила Фон дер Лајен, зборувајќи за Македонија и Албанија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.