Добрата вест за денеска е дека Бугарија и Република Македонија, поддржани од Франција, се блиску до договор кој ги зема предвид интересите и грижите на двете страни“.

Вака пред малку на Твитер напиша претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен во врска со новиот француски предлог за укинување на бугарското вето против почетокот на преговорите за членство на Скопје во ЕК.

На твитот јасно се посочува дека таа имала разговор со македонскиот премиер Димитар Ковачевски и дека Европската комисија е подготвена да го започне скрининг процесот за Македонија и Албанија, што е следниот чекор на нивниот европски пат.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.