На Владината седница која вчера започна, а заврши вечерва на дневен ред бил и списокот со фирми кои требало да добијат помош од Владата како мерка за справување од последиците со коронавирусот.

Како што дознава ТВ21, на списокот била и фирма која била блиска до министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска. Кога министерката го забележала нејзиното презиме, веднаш реагирала. На ова се вклучил и вицепремиерот за борба против корупцијата.

Компанијата била одобрена за да добие субвенции и да и бидат исплатени средства како помош во справувањето со коронавирусот.

По реакциите, фирмата е избришана од списокот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.