Во денешното гостување нателевизија „Сител“ министерот за здравство Венко Филипче рече дека во текот на наредната недела ќе се дискутира дали има потреба за дополнителни мерки.

Филипче потврди дека изминатиот период има зголемување на бројот на нови случаи и хоспитализирани пациенти во болниците.

Изминатите денови имаме интензивна комуникација со членовите на Комисијата за заразни болести и тоа што сега правиме е ги пратиме бројките. Дали овој тренд на зголемување на бројките ќе продолжи, дали ќе биде слична слика како месец ноември, засега не е. Заклучно со почеток на следната недела ќе одлучуваме дали се потребни дополнителни рестриктивни мерки или не, рече Филипче.

Министерот за здравство апелираше до граѓаните да ги почитуваат превентивните мерки.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.