Министерот за здравство д-р Венко Филипче утре (петок) ќе се вакцинира против ковид 19 на вакциналниот пункт во А1 во спортскиот центар „Борис Трајковски“.

Тој изјави неодамна изјави дека нема ништо против да ја прими вакцината на „Синофарм“, откако во земјава стигнаа 200 000 дози од кинескиот производител.

Денеска, вакцина на „Синофарм“ прими премиерот Зоран Заев, кој изјави потоа дека верувам дека до почетокот на летото ќе имаме висок процент на население кое ќе биде вакцинирано и тоа тоа ќе придонесе за менување на сликата на епидемијата кај нас.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.