Несомнено е дека имаме еден втор бран којшто е резултат од непочитувањето на мерките за собири и групирања, што впрочем се докажа од епидемиолошките анкети, рече министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конфереција.

Вториот бран сметаме дека ќе трае многу кратко, потенцираше Филишпче.

Вирулетноста значително слабее, има голем број на асимптоматски носители, со многу лесни симптоми, близу 90 проценти, но ова не треба да значио дека вириусот не е опасен и сега има пацинети со тешка клиничка слика- рече министерот.

Според Филипче, зголемениот број на заразени е очекуван поради начинот на тестирање којшто е примент овие изминати денови.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.