Во моментов еден инфектолог од Куманово е заболен од Ковид-19, а еден од Штип е во самоизлоација, одговори на прашањето на „Република“ министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција на која соопшти дека има 25 новозаболени од коронавирус во Македонија, еден пациент починат и петмина излечени.

Денеска до 12 часот во Македонија има регистрирано 354 заразени лица од Ковид-19 од кои 17 се излечени, а десет се починати. Меѓу заболените има и медицински лица.

Во Македонија има 60 инфектолози. Од нив, 23-24 работат на Клиниката за инфективни болести во Скопје, а останатите во одделнијата ширум државата. Генерално, имаше дефицит на лекари. Во изминативе две години дадовме повеќе од пет илјади согласности за вработување. Вработени се близу 800 лекари и над илјада медицински сестри. Добар дел од нив се упатени на специјализација. Имаше огромна потреба од кадар во здравствените установи. Бевме соочени со недостаток на лекари, посебно од одредени специјалности во одредени болници, рече Филиче денеска.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.