Медицинските екипи од Кочани и околните општини се целосно мобилизирани, а исто и тимот од Клиниките во Скопје доколку е потребна интервенција, потврди министерот за здравство Венко Филипче за НоваТВ.

-Досега вкупно пет пожарникари побарале медицинска помош, но се без изгореници или посериозни повреди. Примаат кислород, двајца се веќе пуштени дома, а останатите тројца наскоро ќе бидат пуштени исто така. Нема повредени граѓани и искрено верувам дека ќе остане така, информира Филипче.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.