Централното собрание на Движењето БЕСА, денеска, 13.06.2024 година, го одржа 10-тиот состанок на кој се разговараше за приоритетите и заложбите на партиските кадри за време на идната Влада и едногласно ги избра кандидатите за државни функции во новата Влада ќе треба да избере.

Собранието на Движењето БЕСА одлучи Фатмир Лимани да биде кандидат за министер за социјална политика, демографија и млади, Бесар Дурмиши за министер за економија и труд, додека Седат Сулејмани е кандидат за заменик министер за култура и туризам.

Во текот на дискусијата, Собранието на Движењето БЕСА едногласно утврди дека без компромис партиските претставници во Собранието и во извршната власт ќе се посветат на трите најприоритетни точки од владината програма:

  • Борбата против криминалот и корупцијата
  • Реализација на условите за интеграција на земјата во Европската Унија и
  • Економски развој на државата.

На 10. Собир, Собранието на Движењето БЕСА го изгласа и записникот од IX состанок на Централното собрание на партијата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.