Македонија е соочена со вистинска еколошка катастрофа. Водите на езерата рапидно се повлекуваат оставајќи зад себе глетка која вознемирува и предупредува дека ако не се превземе нешто во најскоро време ќе ги согледаме сите последици од човечката немарност.

Повлечено е Мавровското езеро, за што сведочат овие фотографии

 

Ваквиот несоодветен третман кон природата е само уште еден доказ дека апсолутно ништо не се превзема да запре уништувањето на нашите национални паркови и богатства.

Фотографиите ова утро од Маврово буквално се фрапантни, а граѓаните преку социјалните мрежи веќе со недели апелираат да се спаси и Преспанското езеро, а од вчера и Охридското чие ниво на водата видливо е намалено.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.