Бугарија се обидува да ја смени тактиката кон Скопје, откако земјата во декември го блокираше патот на Македонија кон европската унија, пишува „Еуроактив“.

Од бугарска страна, додава „Еурактив“, ќе бидат разгледани предлозите во нашиот акциски план. Дипломатски извори за „Еурактив“ изјавиле дека Софија има предлози поврзани со железниците и инвестиции на бугарски компании во Македонија.

Во планот, според истите извори, има и предлози за отворање на кампуси на бугарски универзитети во Северна македонија, а опфатени се и учебниците по историја.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.