Секретаријатот на Енергетската заедница почна постапка за решавање на споровите против Босна и Херцеговина, Косово, Македонија и Србија за неисполнување на нивните горни граници на националните планови за намалување на емисиите, НЕРП, за 2018 и 2019 година, соопшти белградска Н1.

Во соопштението се наведува дека со испраќање на воведни писма, Секретаријатот покренал прелиминарна постапка, чија цел е овозможување на договорните страни да реагираат на наводите за непочитување на законите на Енергетската заедница во рок од два месеци и да му овозможат на Секретаријатот целосно да се запознае со позадината на секој случај.

НЕРП е инструмент за усогласување со Директивата за големи постројки за согорување и треба да предвиди намалување на емисиите на сулфур диоксид, азотни оксиди и прашина за група на растенија опфатени со нивниот опсег.

Во случајот на Македонија таа се соочува со проблеми во однос на максимумот за сулфур диоксид и прашина, додека за Србија најголемиот предизвик е почитување на горната граница на сулфур диоксид. Босна и Херцеговина и Косово не ги исполнија горните граници за ниту еден од трите загадувачи, се наведува во соопштението.

Согласно членовите 7 и 17 од Деловникот за решавање на спорови, на заинтересираните страни може да им се овозможи пристап до списите на предметот и можат да достават писмени забелешки за овој случај до Секретаријатот во предходната постапка, се додава во соопштението.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.