Поранешниот премиер, а сегашен пратеник, Емил Димитриев, во интервју за „Независен весник“   говори за интегритетот на интелектуалците,  новата оперативно-техничка агенција, , безбедносните прашања, претседателските кандидати, Владата на Заев итн…

Оваа Влада е типичен пример како во желбата да биде соборена претходната влада, без да биде подготвена од програмски и човечки аспект, дојде на власт со нереални и неиздржани ветувања, поради што разочарува многу побргу од вообичаеното. Состојбата во економијата е катастрофална, безбедноста влошена како никогаш досега, здравството и образованието се во слободен пад, земјоделството и градежништвото го допреа дното. Сè полоши се извештаите за состојбата со корупцијата и криминалот. Како никогаш досега, сите сили се насочени комплетно да се уништи опозицијата и да се владее самостојно, вели Димитриев оценувајќи ја владата на Заев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.