За именувањето на поранешниот премиер Владо Бучковски за специјален претставник во преговорите меѓу Македонија и Бугарија на социјалните мрежи реагираше и професорката Мирјана Најчевска. Таа ангажманот на Бучковски од страна на македонската влада го смета за тотален апсурд.

Најчевска потсетува дека Бучковски е ангажиран на докторските студии на бугарскиот државен универзитет „Уни БИТ”, и е дел од мрежата „Јус Романум” на Софискиот универзитет.

За објективноста прашувам и конфликтот на интереси, вели Најчевска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.