Мислам дека како и во сѐ и во политиката мора да се има трошка морал, вели за Утрински брифинг пратеникот и потпретседател на Алијанса за Албанците, Елми Азири.

Ние бевме изненадени колку брзо и лесно политичките чинители ја менуваат страната без совест и одговорност кон партнерот, кон гласачите, кон ветувањата. Сметам дека Алтернатива направија погрешен чекор. Изразија подготвеност да ја срушиме оваа влада за да ја донесеме демократијата кај граѓаните. Ние изгубивме еден политички партнер но добивме поголем број на партнери и граѓани кои не поддржуваат. Остануваме на нашите позиции дека треба да се градиме како опозициона партија, и дека граѓаните ќе препознаат дека се бориме за демократизацијата на општеството, а луѓето сакаат промени, вели Азири.

Целиот текст тука.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.