Македонија има највисок индекс на смртност во регионот, покажуваат податоците на американскиот универзитет „Џон Хопкинс“. Индексот пресметан на 100 илјади жители изнесува 5.09, што е далеку повисока од останатите балкански земји.

Втора на листата е Босна и Херцеговина со индекс од 4.03, а најниска вредност е забележана во Албанија, каде индексот е 1.08.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.