Бугарскиот Европратеник, Ангел Џамбаски, кој истовремено е потпретседател на партијата ВМРО-БНД, на својот Твитер профил објави контроверзен статус преку кој може да се увиди суштината на бугарската политика кон Македонија и Македонците.

Македонија без Бугари, оган да ја гори! – порача Џамбаски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.