Не ја разбирам вашата арогантност и дрскост да поставувате ултиматуми пред Унијата којашто вашиот народ ја гледа како единствен влог за подобра иднина, му порача европратеникот Ангел Џамбаски на премиерот Зоран Заев, по вчерашните негови средби во Брисел каде бараше Македонија да не се одвојува од Албанија.

Заев, може да звучите цврсто пред Фон дер Лајен, говорејќи за поврзаноста на вашиот ‘идентитет‘ со факти и наука, но двајцата добро знаеме колку смешно звучи тоа. И колку е неточно. Знаете ли драги, дека и во Бугарија го сметаме нашиот „идентитет“ за гордост. И токму затоа, ако некој поска да зборува за него, ако некој го оспори, ќе се исправат со истата гордост и ќе го убедам во неговата неприкосновеност. Нешто, со кое вие изгледа не можете да се справите – вели Џамбаски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.