Претседателот на Собранието Талат Џафери во заедничката изјава на државниот врв по примањето на Извештајот од Европската комисија во претседателската Вила Водно рече дека Извештајот јасно покажува дека Република Северна Македеонија целосно ги има постигнато и исполнето препораките од Самитот на Европската унија минатиот јуни за можноста до овој јуни да ги исполниме тие препораки што, рече, е доказ дека ние нашиот дел сме го завршиле.

– Во тој контекст, очекуваме овој Извештај да биде дополнет со она што е одлука на ЕУ за определување датум за отпочнување на претпристапните преговори, со што уште еднаш ќе докаже дека ЕУ си стои на определбата за отворени врати за проширување. Со тоа уште еднаш ќе биде дадена шанса на тоа што беше придонес, посебно на нашите граѓани, кои макотрпно, безусловно нè поддржаа на ова патување за да дојдеме до овој конечен успех, за Извештајот да биде безусловен, истакна Џафери.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.