Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска објасни дека е добро да се донесе Законот за одбрана, но оти тоа може да се случи до официјалниот прием на земјата во Алијансата.

Нема последици ако не се донесе Законот за одбрана додека не сме формална членка на НАТО. Во законот и онака има клаузула дека стапува во сила од формалното членство во НАТО, објасни Џафери.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.