Претсадавачот на Собранието Талат Џафери ја откажа денешната седница најавена влера.

Нема обраложение зошто е откажана седницата којашто самиот Џафери вчера најави дека ќе ја свика за да се види дали има параментарно мнозинство за избор на негов наследник.

Можни причини за одложувањето на седницата се приватни обврски на Џафери или пак тоа што партиите сѐ уште немаат договорено мнозинство од 61 пратеник иако денеска шефот на државата Стево Пендаровски ќе му го врачи манадатот на Зоран Заев за состав на влада.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.