По потпишувањето на Законот за јазици, денеска наутро, двојазични табли се поставуваат низ цела Македонија.

Како што веќе е објавено во домашните медиуми, прва институција што започна со промена на табелите е ЈП “Македонија пат”.

Прва пак меѓу општините кои на дело ја воведе двојазичноста е општина Струмица чиј долгогодишен градоначалник беше токму Зоран Заев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.