Во текот на вчерашниот ден дадени се вкупно 2.504 дози вакцини, од кои 713 прва доза, 1.730 примиле втора, а 57 граѓани примиле трета доза вакцина, соопшти Министерството за здравство.

Заклучно со 14 октомври, вкупно се вакцинирани 797.988 граѓани, втора доза примиле 758.001, а трета 1.039 граѓани. 53 % од граѓаните над 40-годишна возраст се вакцинирани со две дози, а 33 % од популацијата од 18 до 39 години примиле барем една доза вакцина.

Опфатот со вакцинација со една доза вакцина на полнолетната популација е 47 %, а со две дози опфатени се 45 % од граѓаните над 18 години. Според бројот на аплицирани вакцини, 38 % од целата популација во нашата земја е вакцинирана, а 35 % од популацијата во државата примиле две дози вакцина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.