Позитивни на коронавирус се две деца на возраст од 5 и една и пол година, кои штотуку влегле на граничниот премин Табановце враќајќи се од Германија. Децата веднаш се однесени во адаптираната болница за ковид-пациенти во Козле – пренесува порталот СДК.

Родителите се негативни, но и тие најверојатно ќе бидат во двонеделен задолжителен карантин, поради контакт со заразените деца.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.