Попладнево се почувствувани два последователни земјотреси во околината на Маврово.

Првиот земјотрес со јачина од 2,3 степени бил со епицентар на 15 километри северо-западно од Гостивар.

Вториот земјотрес со јачина од 2 степени според Рихтер и повторно е во близина на Мавровското езеро.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.