Нема бланко поддршка од ДУИ за иницијативата на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Коалиционите партнери засега се без усогласен став по одлуката Уставен да преиспитува дали поранешниот Претседател Ѓорѓе Иванов имал или немал право да ја повлече аболицијата за тогаш осомничените, сега обвинетите во случаите на СЈО.

Во моментов правиме консултации со домашни и меѓународни правни експерти со цел правно разјаснување на оваа состојба“-истакнаа од ДУИ.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.