ДУИ прогласи победа вечерва во Дебар во вториот круг од локалните избори што со одложување се одржа во оваа општина.

Актуелниот градоначалник Хекуран Дука го победи Беким Поцеста од коалицијата Алтернатива и Алијанса за Албанците.

Во Дебар имаше втор круг на гласање на 14 ноември, бидејќи и по повтореното гласање ниту еден од кандидатите не обезбеди потребен процент од вкупниот број од излезените граѓани на гласање.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.