Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека во Република Македонија досега наводно биле вакцинирани околу 60 илјади граѓани против Ковид-19, а во меѓувреме од министерството со кое токму раководи одбиваат да дадат одговор за тоа „колку дози на вкцини против коронавирус до овој момент вкупно од сите производители се пристигнати во Македонија?“.

Имено, министерот Филипче денеска по настан за донација од Словачка за Клиниката за детски болести, на новинарско прашање истакна дека во земјата досега биле вакцинирани околу 60 илијади граѓани.

-Досега вкупно се вакцинирани околу 60 илјади граѓани, а во таа бројка се и постарите лица над 70 години и вработените во критичната инфраструктура, изјави Филипче.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.