До денеска попишани се 45 755 граѓани преку онлајн апликацијата на Државниот завод за статистика.Податокот, како што стои на нивната веб страницата, е заклучно до 9 часот денеска.

Преку онлајн апликацијата се попишуваат иселениците и вработените во дипломатско-конзуларните претставништа.Попишувањето во земјава ќе почне на 1 април и ќе трае до 21 април.

Пописот во земјава се прави по цели 19 години

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.