Поранешниот заменик-министер за образование и долгогодишен член на СДСМ, Петар Атанасов, ќе формира нова партија, објави Канал 5.

Иницијативата за формирање на партијата сè уште е во зачеток, а кога ќе биде официјализирана ќе зависи од составот на новата Владата и компетентноста на кадровските решенија што ќе ги испорачаат органите на СДСМ – вели Атанасов.

Според Атанасов дојдено е време за нова политичка сила во државата која би ги обединила незадоволните и од социјалдемократските, но и од политиките на другите партии, како и сите граѓаните кои, како што вели, сакаат подобра иднина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.