Доктор Пановски смета дека олабувањето на мерките може да има спротивен ефект, посебно кај младите кои сега ќе опуштат поради тоа што долго време беа затворени дома.

Мислам дека младите кои 3 месеци се затворени ќе почнат да се собираат, да се враќаат во 5 сабајле и што ќе се случи таму кога ќе пијат од исто шише кога ќе иста марихуана или цигара итн. Ако има некој позитивен кај нив ќе ги донесат симптомите дома кај родителите или кај бабите и дедовците, тоа е оној страв кај мене, нагласува Д-р Пановски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.