Американски и грчки авиони утре ќе ја надлетвуваат Македонија поради нашето зачленување во НАТО. Тие ќе летаат долж реката Вардар и ќе бидат на висина од 1.500 метри. Граѓаните ќе можат да ги видат леталата бидејќи ќе испуштаат силен звук кога ќе минуваат. Со нашето членство во Алијансата Грција го чува нашиот воздушен простор.

Американските авиони ќе летаат 30 час без престан и ќе полнат гориво во воздух.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.