Денес, кога немаме Македонска црква туку ќерка на БПЦ и кога предавничката власт наместо македонска националност ни пишува три коси црти, вратете се во илинденското време, кога имавме туѓа власт, потоа српска, грчка и бугарска црква, но не и македонска, бугарски и грчки школи, чорбаџии/олигарси кои се умилкуваат на власта, и кога и денес и тогаш, кодошите платени со странски пари или пари на власта уживаа, а другите чекаат помош од некоја си „купонка“… појасна слика зошто тогаш Македонија била поделена, а денес и оној еден дел што воскресна 1944 г. е на пат кон исчезнување, мислам не може да се долови – пишува новинарот Дарко Јаневски коментирајќи ги актуените случувања во државата.

 

Денес, кога немаме Македонска црква туку ќерка на БПЦ и кога предавничката власт наместо македонска националност ни…

Gepostet von Дарко Јаневски am Freitag, 22. Mai 2020

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.