Според последните информации објавени од Државната изборна комисија, до 15:00 часот на гласање излегле над 32 отсто од граѓаните на Република Македонија.

Општина Новаци и натаму на врвот по бројот на излезност, 59.68 %. По Новаци со надминати 50% следуваат Демир Хисар 55,28%, Лозово 54,04%, Карбинци 51,71%, Вевчани 51,25%.

Во пресекот во 13:00 часот излезноста изнесуваше нешто над 20% на ниво на целата држава.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.