Директорката на КАРИЛ д-р Маја Мојсова во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 објасни зошто на телото на ракометарот Денис Тот немало видливи повреди.

Го видов видеото. Тоа ми падна впечатливо е уште од првиот удар, не можам да проценам колку е силен ударот, но тој понатаму не се помрднува. Можеби во тој моментот престанува да дише и нема циркулација. Ако нема циркулација, тогаш нема модрици. Со оглед на томографијата, веројатно многу долго мозокот останал без кислород. Тој момент е клучен. Јас не знам дали има временски кога се случува, и кога е повикана итната помош, колку трае, додава Мојсова.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.