Во врска со текстот „Велес го тресе тежок скандал! Директорот на Центарот за јавно здравје малтретира вработен!“ објавен на „Свест.мк“, а пренесен од страна на „Република“, В.Д. директорката на Центарот за јавно здравје Велес Анастасија Иванова, испрати свој демант кој ви го пренесуваме во целост:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.