Премиерот на Северна Македонија – Зоран Заев, дал оставка од позицијата премиер, објави
денеска италијанската новинска агенција „ANSA“, повикувајќи се на информација добиена од
европски дипломатски извори на маргините на ЕУ самитот на кој не беше постигнат договор за
почеток на преговорите за членство на Македонија и Албанија во ЕУ.

Портпаролот на Владата – Мyxaмед Хоџа, потврдил дека од Владата се запознаени со веста на
италијанската агенција, но додава дека премиерот Заев во моментов има консултации на
различни нивоа и за секакви новости јавноста ќе биде известена, пренесува „Нетпрес“

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.