Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, посочува на неправилности при носењето на Законот за Совет на јавни обивинители.

Според него, тој закон не е донесен биејќи не беше гласан по Бадинтерово мнозинство.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.