Дали светот е известен и дека нема регистерски таблици, прашува поранешниот пратеник Илија Димовски.

Да почнеме да возиме со нерегистрирани коли по Европа?, додава тој.


Претходно, продолжен беше рокот на истечените патни исправи, за што од МВР информираа дека „известен е светот“ за оваа одлука. Во моментот не може да се добијат ни останатите лични документи. Поради, како што тврдат од МВР, миграција во нов систем од утре, 23 јуни од 21 часот до недела, 27 јуни до 21 часот нема да биде во функција системот за прием и издавање лични документи (лична карта, пасош и возачка дозвола).

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.