Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров и хрватската амбасадорка во земјава, Нивес Тигањ денеска оствариле средба на која ги разгледале можностите за проширување на соработката преку иницирање на заеднички напори за дизајнирање и реализација на проекти во рамките на различните финансиски инструменти на ЕУ.

Како што посочил Димитров, Хрватска се смета за еден од партнерите со огромен потенцијал за развој на билатералната проектна соработка, со фокус на пристапните преговори.

Toj на средбата носеше маска со знамињата на Република Македонија и на ЕУ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.